Sürdürülebilirlik...

Sembol Boya üretim süreçleri doğanın sahibi değil, onun bir parçası olma anlayışıyla şekillendirilmektedir. Doğal varlıkların üretim süreçlerinden etkilenmemesi için gereken sorumluluk bilinci, yönetim anlayışının temeli olarak benimsenmektedir.

Oekotex Belgesi bulunmaktadır. Atıksu deşarjı uluslararası standartlara uygun olarak, atık su arıtma tesislerinde işlemden geçirilerek yapılmaktadır.

Temiz giyim (CTW) ve ekolojik üretim çerçevesinde çalışmalarını hayata geçiren Sembol Boya, üretim sürecine dahil edilen tüm ham madde, kimyasallar ve boya maddelerinin uygunluğunun kontrol edildiği bağımsız denetim süreçlerinden başarıyla geçmektedir.

Üretim aşamaları çevre ve insan sağlığına etkileri bakımından detaylıca incelendikten sonra üretime geçirilmektedir.

Sembol Boya tüm süreçlerinde ekolojik ayak izini azaltmaya özen göstermektedir. Doğanın sürdürülebilir sistemine zarar vermeden çalışmalarını yapmaktadır. Böylece çalışmalarının biyolojik çeşitlilik üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Sürdürülebilirlik anlayışını sağlamlaştırmak adına başlatılan, organik üretim sertifikası (GOTS) sürecinin kısa zamanda tamamlanması öngörülmektedir.

Üretim...

Toplam 29.500 metrekare alan üzerine, 37.000 metrekare kapalı alanda üretim yapılmaktadır.

Bayan, bay ve çocuk giyime yönelik etek ve gömleklik iplik boyalı kumaşlar; düz boyalı pamuk, viskon, floş, keten, naylon ve bunların karışımından oluşan kumaşlar Sembol Boya’nın ana üretim kalemlerini oluşturmaktadır.

Yıllık 9.000.000 metre kumaş üretimi, 2.100 ton iplik boyama ve 15.000.000 metre düz boya ve finiş üretimi kapasitesine sahiptir.

Tasarım bölümü modanın dinamik yapısını takip ederek, Sembol Boya tarzını yansıtan kumaş tasarımlarıyla yılda 4 koleksiyon oluşturmaktadır.

2001 yılında başlayan Ar-Ge faaliyetleri, yeni kumaş türleri ve yeni finiş süreçleri üzerinde yoğunlaştırılarak, yenilikçi ürünler geliştirmenin önü açılmaktadır.

Üretim yapısında 100 adet armürlü dokuma makinesi, 32 bant jakarlı dokuma makinesi, dokuma ön hazırlık parkuru, iplik boya işletmesi, düz boya ve finiş işletmesi bulunmaktadır. Toplam üretimin yüzde 50’si, 19 ülkeye ihraç edilmektedir.